Каждый  человек  испытывал его, все говорят о нем,  но  почти  никто не берет на себя труд  выяснить, что же такое стресс.

Ганс Селье

Уявіть, що Ви – тенісний м’ячик. tennis_ball

В житті тенісного м’ячика трапляються зустрічі із ракеткою та підлогою, які певним чином відображаються на його душевному та фізичному стані. Реакція м’ячика на удар об підлогу – і є стрес. Так само людина може реагувати на здачу важливого проекту, хворобу когось із домашніх, переїзд на нове місце…. Ясно, що під час удару тенісний м’ячик стискається та деформується. А як реагує на надзвичайні ситуації homo sapiens?

Поведінка живих організмів, в тому числі людей, в стресових ситуаціях була вперше досліджена доктором Гансом Селье в середині 20го століття. В своїй лабораторії при університеті Монреаля Г. Селье мав 15000 лабораторних тварин для експериментів. Дослідження показали, що пацюк, якому ввели отруту, або позбавили їжі, або примусово знерухоміли, і людина в стресовому стані мають одні і ті ж самі фізіологічні патології. Отже наше тіло реагує на стрес, причому будь-який стрес, завжди однаково. Як той тенісний м’ячик, тільки трохи інакше. Але як саме?

stress_anatomВ стресовому стані тіло виробляє додаткову енегрію, яка в давні часи витрачалася на втечу або бійку. Для цього розщеплюються білки та створюється запас палива у вигляді цукру. В першу чергу використовується білок тимусу та лімфатичних залоз (тимус — залоза в грудях, що постачає імунні клітини). Якщо стресова ситуація короткотривала, то скоро баланс відновлюється. Але якщо стресовий стан затягується, тимус випрацьовується і зморщується (руйнується імунна система), а білок викачується із інших органів. Білкове захисне покриття шлунка з’їдається найшвидше, — так виникають шлункові кровотечі і язви. Потім розщеплюється білок із плазми крові, печінки, нирок. Виснажені стресом органи не здатні виконувати свої функції, що призводить до розвитку таких грізних хвороб як артрит, бурсит, коліт, алергії. І це вже не жарти.

Психологами підраховано, що кількість людей, стійких до стресу, надзвичайно обмежена – всього 25 – 30%. Завдяки своїм особистим якостям, ці люди здатні спокійно «пережити» гнів начальства, терміново вирішити складне виробниче завдання і стерпіти несправедливі претензії клієнта без особливих шкідливих наслідків для свого здоров,я. А що ж робити в сучасному світі тим, хто схильний реагувати на екстремальні ситуації почуттям страху, надмірним хвилюванням, або ступором?

Якщо стрес – це суто фізіологічна реакція організму, причому стандартна незалежно від ситуації, то і подолати стресову реакцію найефективніше можна на фізичному рівні. Незначні, на перший погляд, зміни фізичного стану можуть координально вплинути на людину. Чому, на Вашу думку ділові переговори часто проводяться у ресторанах? Та тому, що із задоволеним, розслабленим після смачної їжі партнером значно легше домовитись. Не подумайте, що я пропоную заїдати стрес. Ні в якому разі! Є багато способів змінити свій психоемоційний стан, спираючись на основу основ – на тіло.

Наприклад посмішка. На пять хвилин одягніть на себе посмішку всемогутнього Імперетора, розправте плечі, викатіть груди колесом. Будь-ласка. Незабаром Ви побачите, що і настрій піднявся, і життя триває, і кохана теща розгубилась від такої Вашої нахабної життєрадісності.

Іще один, простенький, як лом, засіб: умивання холодною водичкою.  Щоб «охолонути», можна також випити прохолодної води маленькими ковточками, зосередившись на своїх відчуттях. А регулярні обтирання, контрастний душ, чи інше закалювання тренує нервову систему і створює запас міцності.

Дихання: повільний вдих і видих. Ви повністю зосереджуєтесь на тому, як приємно свіже повітря холодить горло, наповнює чистотою легені, як на видиху з теплом звільняє Вас від усього зайвого… Всі турботи: про дітей, роботу, здоров,я… викидаєте із голови в уявну чорну діру. Ви вільні, Ви живі, Ви щасливі … повний кайф J.

Медитативне дихання заспокоює тіло, очищає розум та повертає нас до самих себе. Згідно дослідженню опублікованому в Health Psychology journal існує пряма залежність між самосвідомістю людини та рівнем гормону стресу, кортизону. В ході дослідження 57 людей провели три місяці у медитативному усамітненні. Впродовж цього часу їх навчали свідомому диханню, технікам спостереження та культивації позитивних розумових станів, таких як співчуття. Після закінчення тренування вимірювання показали значне зменшення рівня кортизону, а отже і стресу.

Люди, які регулярно практикують медитацію вирізняються надзвичайною стресостійкістю. Пригадайте Стінга або Тіну Тернер.

Окрім того зірки поп-культури слідкують за своїм харчуванням. Наш організм швидко відновлюється після стресу, якщо  отримує якісні будівельні матеріали, — тобто правильну іжу. Зокрема при тривалому стресі в першу чергу необхідно поповнювати запаси вітамінів Е, В, В2, А, С, пантотенової та лінолевої кислоти.

Сон – це курорт для нервової системи. Якщо після мега-скандалу вам вдасться десь сховатись і трохи подрімати – то руйнівні наслідки стресу скоротяться вдвоє.

Фізична розрядка. Нагадаю, що в стресовому стані тіло виробляє додаткову енегрію, яка в давні часи витрачалася на втечу або бійку. У сучасному світі виходу стресовій надлишковій енергії нема. Кидатись на свого боса з кулаками наполегливо не рекомендується. Та якщо Ви регулярно займаєтесь спортом: тенісом, танцями, плаванням, йогою, конг-фу, … та чим завгодно, – то завдяки фізичій розрядці так само регулярно позбавляєтесь зайвого емоційного навантаження.

«Поскольку  стресс  связан с любой деятельностью, избежать его может  лишь тот, кто  ничего не делает.»

Так писав Г. Селье іще 65 років тому, коли темп життя був набагато повільнішим, а екологія набагато сприятливішою. В наш же час життєво необхідно вміти грамотно поводитись в стресових ситуаціях.

Отож, яка б гора не звалилася на Ваші плечі цього разу — не забувайте дихати.

breathe

12.02.15, Аліна Туз для журналу «Пантелеймон».

Добавить комментарий